ABC zdrowia, litera M… morele, mięta i miód
Litera M nasuwa mi na myśl wiele zdrowych, wartościowych produktów, o których można by pisać. Dzisiaj jednak wybrałam te, z których warto korzystać latem – czyli świeże morele i świeżą miętę oraz miód- który warto mieć w szafce zwłaszcza jesienią i zimą, ale o którym nie powinno się zapominać również w ciepłe dni.
Ale po kolei…
Morele zawierają najwięcej beta-karotenu wśród owoców! Wpływa on na piękny wygląd skóry, zwłaszcza latem! Dlaczego? Beta-karoten to naturalny barwnik, który zwiększa tolerancję skóry na promienie słoneczne i pomaga nam zyskać i utrzymać piękną opaleniznę. Poza tym jest przeciwutleniaczem, więc chroni komórki nabłonka skóry przed wolnymi rodnikami i zapobiega jej starzeniu się. Morele są też bogatym źródłem potasu, dlatego wspomagają nasze serca i są wskazane dla osób z nadciśnieniem. Suszone morele to dodatkowo świetne źródło żelaza, wapnia, witamin E i C oraz innych wartościowych składników, więc warto traktować je, jako słodką przekąskę, pamiętając jednak, że zawierają sporo sacharozy. Mięta to popularna roślina, łatwo ja wyhodować w doniczce, czy przydomowym ogródku. Powszechnie znane jest jej działanie wspomagające pracę przewodu pokarmowego – liście mięty pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, działają wiatropędnie, dlatego po ciężkostrawnym posiłku warto się wspomagać herbatami z liści mięty (a najlepiej unikać ciężkostrawnych posiłkówJ). Mięta działa też rozkurczająco, przeciwbakteryjnie i delikatnie uspokaja. Przestudzone napary z mięty to świetny pomysł na ugaszenie pragnienia, ale można ją też stosować do deserów, czy lekkich sałatek.
Miód to dobrze znany „złoty środek” na wiele chorób i dolegliwości. Zawiera kwasy organiczne, biopierwiastki i witaminy. Miód wielokwiatowy polecany jest na stany alergiczne dróg oddechowych, zmęczenie psychiczne i fizyczne oraz w chorobach serca i naczyń krwionośnych. Miód gryczany z kolei dobrze wpływa na pracę wątroby i układu krwionośnego, a miód akacjowy łagodzi zaburzenia przewodu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na nerki i układ moczowy. Ten ostatni polecany jest też w przeziębieniach. Nerwy ukoi miód lipowy, który dodatkowo ma pozytywne działanie na układ oddechowy i krwionośny. A to tylko część korzyści, jakie przysparza nam spożywanie miodu! Dlatego do koktajli i deserów używajmy go zamiast cukru! Rano warto natomiast wypijać szklankę wody z łyżeczkę miodu oraz cytryną albo miętą, która obudzi nasz przewód pokarmowy, nawodni organizm po nocy i doda energii do przygotowania pysznego, zdrowego śniadania!
A na letnie popołudnia polecam sałatki i koktajle z morelami w roli głównej, z dodatkiem mięty i miodu.
Ostatnie wpisy
- Dieta dla skóry, część II – witaminy
- Dieta dla skóry
- O roli cynku w organizmie. Odporność, uczenie się, hormony.
- ABC zdrowia – litera O
- ABC zdrowia – litera N
Archiwa
- listopad 2023
- październik 2014
- wrzesień 2014
- sierpień 2014
- lipiec 2014
- czerwiec 2014
- maj 2014
- kwiecień 2014
- marzec 2014
- luty 2014
- styczeń 2014
- grudzień 2013
- luty 2010