ABC zdrowia – litera O

ABC zdrowia – litera O

Dzisiaj trochę banalnie… ABC zdrowia, litera O – OBIADY.

Dlaczego obiady? Coraz częściej słyszę w gabinecie, że nie macie czasu na obiady, że to nic ważnego, że można zamiast tego zjeść kromkę chleba lub kawałek ciasta.

To nieprawda! Obiady są ważne! Owszem, czasy się zmieniły i trudno zjadać obiad o najbardziej wskazanej porze – czyli około godziny 13 – 14, ale nie pozbawiajmy naszego organizmu tego ważnego posiłku. Jeśli trzeba, niech będzie to obiadokolacja, ale posiłek, jako taki powinien być zachowany. A to dlatego, że obiad to najprostsza możliwość, aby dostarczyć organizmowi porcji potrzebnego białka, warzyw i węglowodanów złożonych, a więc skomponować najbardziej wartościowy odżywczo posiłek.

Przygotowując obiad warto pamiętać o właściwych proporcjach wymienionych wyżej składników. Najwięcej miejsca na talerzu powinny zajmować warzywa, ponieważ pozytywnie wpływają na trawienie tłuszczu i nie tylko, na motorykę jelit, zapobiegają skokom poziomu glukozy we krwi, chronią przed chorobami układu krążenia, nowotworami jelita grubego, itd. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to dobrze jest wybierać surowe warzywa, ale mogą być również gotowane na parze, czy w formie zupy.

Mięsa, drobiu, ryby lub jajka powinno być stosunkowo niewiele – ok 100-200 g w zależności od płci, aktywności fizycznej, wieku, itp. Zakładając, że w naszej diecie nie brakuje chudych serów, wędlin, mlecznych produktów fermentowanych (jogurty, kefiry), zalecana wyżej porcja obiadowa jest wystarczająca. Trzeba pamiętać, że mięso to również źródło cholesterolu i nie należy przesadzać z jego ilością.

Na koniec węglowodany złożone – kasze, ryż, ziemniaki, makarony. W piramidzie zdrowego żywienia zajmują miejsce, świadczące o tym, że potrzebujemy ich najwięcej. Węglowodany złożone dostarczają porcję energii, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych, wpływających na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, moczowego, mięśni i nie tylko. Nie musi i nie powinno zabraknąć ich w obiedzie, chociaż ich ilość dostosowuje się do potrzeb konkretnej osoby.

Wspólne obiady zaspokajają nie tylko fizjologiczne potrzeby człowieka. Mają one również aspekt towarzyski, społeczny – pozwalają spędzić ze sobą czas w gronie rodziny i przyjaciół.

nakryty stół

Zachęcam do tego, aby szukać czasu na przyrządzanie i wspólne jedzenie obiadów!

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress