Pyszna mama (część 1)

Pyszna mama (część 1)

Dzisiaj poruszę bliski mi temat odżywiania się w ciąży. Bliski – ponieważ sama znajduję się w tym cudownym stanie. Dlatego piszę nie tylko, jako dietetyk, ale też, jako przyszła mama, która na własnym przykładzie uczy się dbać o dziecko już w brzuchu.

Dawniej mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwóch. Na szczęście dziś nikt już tak nie uważa, ale nadal błędy żywieniowe usprawiedliwia się „potrzebami dziecka”. Fakt – nasz organizm wysyła nam sygnały, czego potrzeba maleństwu i dlatego nie należy się przed nimi bronić. Ale w parze z naturą musi iść rozsądek. Zwłaszcza, jeśli nieustannie wydaje nam się, że dziecko potrzebuje czekoladek, ciasteczek, pączków, chipsów, czy innych mało wartościowych produktów. Spójrzmy prawdzie w oczy – to raczej nasze łakomstwo dochodzi wtedy do głosu, a nie potrzeby dziecka! Bo co dobrego może otrzymać maluch z takich produktów? On wcale nie potrzebuje ogromnej ilości cukru, tłuszczu, konserwantów, polepszaczy, sztucznych barwników i aromatów, itp. Rozwijający się organizm potrzebuje witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, pełnowartościowego białka i substancji aktywnych, które pozwolą mu zdrowo rosnąć. Dlatego – mając ochotę coś przegryźć – pomyślmy, co będzie dobre także dla dziecka. Poza tym odżywiając się racjonalnie nie dopuścimy do zbyt dużego przyrostu masy ciała, który jest niekorzystny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Odpowiedni przyrost masy ciała jest uzależniony od tego, ile ważyła mama przed ciążą. Dla pań o prawidłowej masie ciała wynosi on od 11 – 16kg, dla kobiet o niskiej masie ciała: 12 – 18kg, natomiast dla kobiet z nadwagą – od 6 – 11kg. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprawa przyrostu masy ciała jest bardzo indywidualna. Jeśli w tym okresie prawidłowo się odżywiamy, to nawet większy przyrost masy nie powinien nas martwić.

Co w takim razie oznacza odpowiedni sposób odżywiania się w ciąży? Najprościej rzecz ujmując, należy jeść tak, żeby z każdego posiłku nasz maluch czerpał korzyści. Po drugie warto jest urozmaicać posiłki, ponieważ wówczas dostarczy się organizmowi różnych składników odżywczych.

brzuch

O nasz brzuszek trzeba dbać, zwłaszcza w ciąży.

Węglowodany.

Podstawą diety ciężarnych powinny być węglowodany złożone, zawarte w pełnoziarnistych produktów zbożowych – a więc w pieczywie razowym, niesłodzonych płatkach zbożowych, makaronach razowych, ciemnym ryżu, czy kaszach. Są one głównych źródłem energii w racjonalnej diecie, zapobiegają powstawaniu zaparć, które często dokuczają ciężarnym, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, ale również dostarczają cennych witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich, jak żelazo, magnez, cynk i miedź. Poza tym ważne miejsce w diecie zajmują warzywa i owoce – źródło wielu witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Dlatego, kiedy masz ochotę na coś słodkiego, nie sięgaj od razu po czekoladę lub ciastko, ale wybierz ulubiony owoc, zrób sałatkę owocową (możesz zetrzeć do niej kostkę lub 2 czekolady, chociaż bardziej wartościowy będzie dodatek orzechów, migdałów, pestek dyni, czy suszonych owoców) lub koktajl owocowy.

Tagi tego wpisu ,  

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress